Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi

PDF Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi – Çin

Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi - Çin
Çin

 

PDF Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi – Eski Mısır

Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi - Eski Mısır
Eski Mısır

PDF Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi – Eski Yunan

Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi - Eski Yunan
Eski Yunan

PDF Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi – Hint Dünyası

Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi - Hint Dünyası
Hint Dünyası

PDF Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi – İslam Dünyası

Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi - İslam Dünyası
İslam Dünyası

PDF Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi – Ortaçağ Avrupası

Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi - Ortaçağ Avrupası
Ortaçağ Avrupası

 

SUNUŞ

Sizlere sunduğumuz İletişim Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi bilgiyi basmakalıp vermeyen, canlı, tartışan, eleştiren ve düşünmeye yönelten bir niteliğe sahip. İslam Dünyası, Eski Mısır, Yahudi Dünyası, Çin, Eski Yunan, Roma ve Ortaçağ Avrupası ciltlerinden oluşan bu ansiklopedinin bugüne kadar yayımlanmış olanlardan farklı özellikleri taşıdığı kanısındayız.

Her biri kendi alanında önde gelen uzmanlarca yazılmış olan bu yapıtlar, sadece yığma bilgi aktarmakla kalmıyorlar; belli sorunsallar çevresinde örgütlendikleri için, okuyucunun geçmişi öğrenirken bugünü daha iyi anlamasına, geleceği de yöntemli olarak düşünebilmesine yardım ediyorlar. Üstelik, birçokları çağdaş sorunlarla eklemlenmekte. Özellikle İslam ve Yahudi dünyası ve Çin ciltleri bugüne kadar geliyor. Milad’la biten Eski Mısır ve Eski Yunan ya da Ortaçağ’a geçişle sona eren Roma yahut, adı üstünde, Yeniçağ öncesinde kalan Ortaçağ Avrupası ciltleri bile bu kalıtların 20. yüzyıla aktarılma sürecini de gösteriyor.

İletişim Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi ciltlerinin her birinde onlarca harita, yüzlerce resim ve çizim bulunmakta. Bu ciltlere bakmak da okumak kadar güzel. Çünkü bunlar, öncelikle kültür ve sanat tarihleri. Hepsi ele aldığı uygarlıkların tarihsel coğrafyasıyla başlıyor, bu alandaki arkeolojik ve başka çalışmaları özetliyor, genel tarihini anlatırken ekonomik ve toplumsal tarihini de önemle vurguluyor. Ayrıca, her birinde özel konuların işlendiği çerçeveler var.

Bütün dünyada kaliteli ürünleriyle tanınan Oxford’daki Equinox-Phaidon Yayınevi’nin, sizlere görüntü malzemeleri ve metinleriyle aynen Türkçesini sunduğumuz bu yapıtları çok yeni. Hepsi 1980’li yıllarda çıktı.

Ciltlerin yazarları, günümüz bilginliğinin kendi alanlarında ortaya koyduğu en son bulgu ve yargıları anlatıyorlar. Kaynakçaları incelenince, bunların hazırlanmasında yararlanılan yapıtların geniş kapsamı görülecektir. Okuyucularımız Türkiye’de şimdiye değin bu kadar üstün bir düzeyde tarih yayını yapılmadığını teslim edeceklerdir.

Mete Tunçay’ın denetiminde titiz çevirilerle dilimize kazandırılan iletişim Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi yayınevimiz için haklı bir övünç kaynağıdır.

İLETİŞİM YAYINLARI

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s