Şiir sanatı üzerine, Federico Garcia Lorca

ŞİİR SANATI
(Gerardo Diego’ya, ağızdan)

Ama ne diyeyim sana şiir üzerine? Ne diyeyim bu bulutlar, bu gökler üzerine? Görmek, görmek, görmek onları, görmek onu, işte o kadar. Anlayacaksın bir ozanın şiir üzerine hiçbir şey diyemeyeceğini. Eleştirmecilerle hocalara bırakalım bu işi. Ama ne sen bilirsin ne ben ne de başka bir ozan şiirin ne olduğunu.

İşte işte; bak. Ellerimde taşıyorum ateşi. Anlıyorum onu, çok iyi çalışıyorum onunla, ne varki edebiyatsız anlatamıyorum. Bütün şiir sanatlarını tanıyorum; beş dakikada bir düşünce değiştirmesem anlatabilirim de onu. Bilmiyorum. Günün birinde çok kötü şiire de bayılabilirim, bugün kötü müziği sevdiğim (sevdiğimiz) gibi. Geceleyin Partenon’u yakacağım, ertesi gün yeniden kurmak üzere, hem de hiç bitiremeden.

Konferanslarımda şiir üzerine konuştuklarım oldu, ama tek söz açamayacağını şey kendi şiirim. Yaptığım işin bilincinde olmayışımdan değil. Tersine, Tanrı —ya da Şeytan— yardımıyla ozan olduğum ne denli doğruysa, işçilik, çaba ve şiir denen şeyin tam bilinciyle olduğum da o denli doğrudur.
Lorca, F.: 3

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s