Hero ile Leandros, Anadolu Efsaneleri, Halikarnas Balıkçısı

Çanakkale ile ilgili bir efsane de Hero ile Leandros masalıdır. Abydos, Çanakkale’nin Anadolu kıyısında, Nara Burnunda pek eski bir kentti. Boğaz bu noktada sanırım sekiz yüz adım genişliğindedir. Abydos’un karşısında, Gelibolu kıyısında. İsa’dan yedi yüzyıl önce Miletoslulann kurduğu bir Sestos kenti vardı. Sestos’ta berrak ve temiz sevginin, masum güzelliğin Tanrıçası Aphrodite Anadiomene ya da Aphrodite Urania’nın genç ve güzel rahibelerinden Hero yaşardı. Abydos’ta ise. Leandros adlı bir delikanlı vardı. Bir ilkbahar, delikanlı bir Aphrodite ve Adonis ayininde tepeden tırnağa çiçeklerle donanmış olan Hero’yu görür. Hero’nun beyazlığına oranla her beyaz, kapkara görünürmüş. Belki de onun için Leandros kıza karasevdaya tutulur. Kız da Leandros’a gönül verir, ama kızın bir Aphrodite Anadiomene rahibesi olmasından mı, yoksa babayla anaların izin vermediklerinden mi delikanlı ile kız evlenemez ve sevgilerinin gizlice tadına varmaya karar verirler. Leandros hemen hemen her gece dalganın çakan beyaz köpüğü imiş gibi karşı kıyıya yüzerdi. Söylentiye göre Hero her gece bir kulenin tepesine çıkar ve elinde tuttuğu bir yanarca (meşale) aleviyle denizde yüzmekte olan sevgilisine nereye geleceğini gösterirdi. Bir başka söylentiye göre ise Hero deniz kıyısındaki evinin penceresine bir ışık kordu. Fırtınalı bir gece Boğaz’ın suları kudurdu. Ne var ki gözünü budaktan sakınmayan deli gönüllü Leandros, büyük aşkının hızıyla denize atılır. Tam kıyıya yanaşacağı zaman gücü kesilip boğulur. Ya da Hero’nun penceresindeki ışığı rüzgâr söndürür, yolunu şaşıran Leandros da suların içinde kaynayıp ölür.

Akıntılar Leandros’un ölüsünü Sestos kıyılarına getirir. Kız sevgilisinin cesedini görünce kendisini kulenin tepesinden aşağıya atar. Ve böylece kendi canına kıyar.

O devirde ve o yörede basılan madalyaların kabartmalarında Leandros yüzerken ve sevgi Tannsı Eros da elinde bir yanarca ile ona kılavuzluk ederken görülür.

Bu efsane Homeros’tan çok önce yaşamış olan Musaios adlı efsanevi bir ozan tarafından yazılmıştır. Söylentiye göre, Musaios, Orpheus’un yetiştirmesiydi. Bu ozan Platon tarafından çok övülmektedir. Vergilius. Ovidius, Schiller, Byron ve başkaları da olayı yazılarına konu edinmişlerdir.

Çevrintili akıntılar dolayısıyla Boğaz’ı bu noktada yüzerek geçmenin imkânsız olduğu söyleniyordu. Lord Byron topal bacağıyla buradan yüze yüze geçerek söylentilerin yersiz olduğunu gösterdi.

Yunanistan’a karşı seferinde Kserkses buradan geçmeye çalışmış, akıntılar köprüleri yıktığı için denize dayak attırmıştı. Abydos İsa’dan iki yüzyıl önce Makedonya Kralı Beşinci Filip’e karşı direnmesiyle ünlüdür.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s