Aglaura, Hayâli Yerler

Aglaura - Colleen Corradi Brannigan
Aglaura – Colleen Corradi Brannigan

AGLAURA, yeri bilinmeyen bir şehirdir. Aglaura hakkında, sakinlerinin daima tekrarlamış olduğu şeyler ötesinde pek az şey söylenebilir: Bir dizi deyimleşmiş erdem ve aynı şekilde deyimleşmiş kusur, birkaç eksantriklik, biraz da kurallara noktası noktasına uyma merakı. Kadim gözlemciler -ki doğruyu söylediklerini varsaymamak için bir neden yoktur- elbette kendi devirlerinin diğer şehirleriyle de mukayese ederek, Aglaura’ya kalıcı bir özellikler yelpazesi atfetmişlerdi.

Belki de sözü edilen Aglaura da, görünen Aglaura da o günden bu yana pek değişmemiştir, ancak o zaman acayip olan sıradan olmuştur, normal görünmüş olan şimdi bir tuhaflıktır ve erdemlerle kusurlar, farklı bir erdemler ve kusurlar düzeninde liyakatlerini ya da şereflerini yitirmişlerdir. Bu anlamda, Aglaura için söylenen hiçbir şey doğru değildir, ama bu anlatılanlar bir şehrin sağlam ve derlitoplu imgesini yaratır. Öte yandan, orada yaşamaktan çıkarılabilecek gelişigüzel fikirlerin daha az doğruluk payı vardır. Sonuç şudur: Onların sözünü ettikleri şehir var olmak için gerekli olanın çok daha fazlasına sahipken, onun yerinde var olan şehir onun kadar var olamıyor.

Bugün Aglaura, hiçbir özelliği olmayan, öylesine kurulmuş, renksiz bir şehirdir. Ancak bu da tamamen doğru değildir; belli saatlerde, sokaktaki belli yerlerde, seyyahlar önlerinde yanılgıya meydan bırakmayacak, nadir, belki de görkemli bir şeyin ipucunu görürler; ne olduğunu söylemek isterler, ama daha önce Aglaura hakkında söylenmiş olan her şey onların sözcüklerini hapseder ve onları yeni bir şey söylemeye değil söylenmiş olanları tekrar etmeye zorlar.

Bu nedenle, şehrin sakinleri hâlâ sadece Aglaura adıyla büyüyen bir Aglaura’da yaşadıklarına inanırlar ve toprakta büyüyen Aglaura’yı fark etmezler, iki şehri belleğinde ayrı ayrı tutmak isteyen tecrübeli seyyahlar bile yalnızca birisinden söz edebilir, çünkü onu sabitleyecek sözcüklerin yokluğunda, diğerinin anısı yitip gitmiştir.

(Italo Calvino, Le cittâ invisibili, Torino, 1972)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s