Abdera, Hâyali Yerler

 

 

ABDERA, Ege Denizi kıyısında, surlu bir Trakya şehridir. Sakinlerinin zihninin tuhaf biçimde işlemesiyle bilinir. Abdera halkının mantığı garip bir şekilde kullanışına ilişkin birçok hikâye anlatılmıştır. Mesela, şehir bir Doğu, bir Batı Bölgesi’ne ayrıldığı zaman, batıdaki insanlar “Doğu Bölgeleri”ni kaybettiklerinden yakınırken, doğudakiler de kendi “Batı Bölgeleri”nin yasını tutmuştur.

Abdera, muazzam atlarıyla da tanınır. Şehrin en güzel tapınağı, Poseidon’un üç dişli mızrağının bir darbesiyle denizden çıkardığı Arion adlı ata adanmıştır. Evler, gemiler ve sütunlar at motifleriyle bezelidir, ahırlar ise evin bir parçası sayılır ve basit fresklerle bezenir. Ancak bazı atlar daha da yüksek derecede bir lüksü hedefler. Ahırı için birkaç ayna talep etmiş bir kısrak, onları sahibinin yatak odasından dişleriyle söküp almış ve sonra da zevkine uygun olmayan tahta kaplamaları teperek parça parça etmiştir.

Abdera tarihinin ünlü bir olayı da, meşhur at isyanıdır. Bu isyanda şehrin bir tür sapkın zekâ bahşedilmiş olan atları şaha kalkıp şehrin altını üstüne getirdi. Erkeklerle katırları öldürdüler, kadınlara tecavüz ettiler ve ancak kahraman Herakles Abdera sakinlerinin imdadına koşunca teslim oldular.

(Anonim, Physiologus Latinus, İÖ 4. yy; Christoph Martin Wieland, Die Abderiten, Münih, 1774; Leopoldo Lugones, “Los Caballos de Abdera”, Las Fuerzas extrañas, Buenos Aires, 1906)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s