Ruh Kuşu Adası, Hâyali Yerler

RUH KUŞU ADASI

Ruh Kuşu Adası
Ruh Kuşu Adası

Çin Denizi’nde bir yerlerde, ıssız ve büyük bir adadır, gurmelere tavsiye olunan bir konak yeridir. Ada uzaktan yüz yarda boyunda, devasa, beyaz, pırıl pırıl bir kümbete benzer. Ama seyyah buraya yaklaştıkça kubbenin aslında, ruh (bildiğimiz “ruh’la ilgisi yoktur) adı verilen kuşun buraya bıraktığı muazzam büyüklükte bir yumurtanın görünen kısmı olduğunu anlayacaktır. Küçük kuşun etini tatmak isteyenler, kabuğu keserle açmalıdır. Kuşun bir kısmını gemiye alıp başka bir adada rahat rahat yemek en iyisidir. Aksi takdirde hem seyyahlar hem de gemi, davetsiz misafirlerin tepesine büyük kayalar attığı bilinen ana kuşun saldırısına uğrayacaktır. Yetişkin bir ruh, filin üç ila dört katı büyüklükte olduğu için, onu kendine düşman etmemek en iyisidir.

Ruh’un eti birazcık limon ve tuzla hafifçe kızartılmalıdır, ama birçok yemekte hindi ya da tavşan yerine de kullanılabilir. Onu yiyen erkek ya da kadını gençleştirmek gibi ek bir avantajı da vardır, yaşlı insanların saçını beyazdan doğal renklerine çevirir.

(Anonim, The Arabian Nights, İS 14.-16. yy)

Reklamlar

One comment

  1. […] Hiçbir Avrupalı yaşayan bir aepyornis görmemiştir. Belki de 1745 yılında Madagaskar’ı ziyaret eden -ki bu da şüpheli görünüyor- Macer ile 1891’de burada mahsur kalan Bay Butcher adlı biri hariç. Aepyornis’in Sindbad’ın “ruh” kuşuyla ilintili olduğu öne sürülmüştür. (Ayrıca bkz. RUH KUŞU ADASI.) […]

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s