Olymposlu Tanrılar, Halikarnas Balıkçısı

OLYMPOSLU TANRILAR

Greklerce, dünyayı tanrılar yaratmadı, tanrılardan önce de dünya vardı. Ama evren karanlıktan ve kargaşalıktan ibaretti. Tanrılar, dünyanın evlatları, Titan denilen iriyarı devlerdi. Birçok serüvenlerden sonra, bu Titan’ların ikisi kalıyor: Kybele (Grekçesi Rhea) ve onun kocası Kronos (Latincesi Saturnus). Kybele, yeryüzünü temsil eder. Kronos, Kybele’nin ona doğurduğu çocukların hepsini yer, yutardı. Kronos, bir anlama göre, zaman demektir. Zaman ise, yarattığı herşeyi yokeder. Ne var ki bu deyim, tanrıların rasyonalize edildikleri çağa ait olsa gerektir. Rhea, Zeus adlı bir oğlunu, Girit’te İda dağının Dikte denilen bir mağarasında doğurur ve babası Kronos tarafından yutulmaması için onu orada gizler. Hem yeryüzünün, hem de tanrıların anası olduğu için Rhea yani Kybele, Tanrıların Anası ünvanını alır. Kuleler yeryüzünün üzerinde yükseldikleri için, Kybele de, taç olarak başında bir kule taşır. Güçlü, kuvvetli, kudretli ve cömert memeleri süt dolu, anaç yapılı, vakur bir tanrıçadır.

Zeus, büyüyünce öteki Titan’larla birleşerek, Kronos’u tahtından indirir ve sürgün eder. Böylece, dünyanın altın çağı da sona erer. Ondan sonra Olymposlu tanrıların çağı başlar. Zeus göklere, kardeşi Poseidon denizlere ve öteki kardeşi Hades de yeraltı ölüler ülkesine, yani ahrete egemen olur. Başlıca tanrılar bu ikisidir ve hep birlikte Olympos dağında yaşadıkları için de bunlara Olymposlular denilir.

Olympos dağı, Yunanistan’ın kuzeydoğusunda, Tesalya’nın bir dağıdır. Homeros onu, bütün dünyanın en yüksek şahikalarından daha yüksek diye anlatır. Bu dağa çok kez, «çok tepeli ve çok yamaçlı dağ» der. (Bkz. Resim 1). Eski Minoen Girit’te bulunan bir kabartmada, Girit’in anatanrıçası da, çok tepeli bir dağın üzerinde, ayakta durmaktadır. (Bkz. Resim 11, Hitit kabartması). Boğazköy kabartmasındaki iki tanrı, dağ tepelerine basmaktadırlar. Anatanrıçanın üzerinde durduğu aslan da, dağların üzerinde yürür. (Bkz. Resim 7, Hitit tanrıçası). Yunanistan’da Olympos dağı bir tanedir. Biri Bursa’da Uludağ ve ötekisi İzmir’de Kemalpaşa dağı olmak üzere Anadolu’da, yirmi kadar Olympos dağı vardır (Dikkat: Alp, Sivri boynuz, Apis, Alfa, Elip ve boynuzlu boğa anlamına gelen Anadolu’nun Toros dağları). Homeros’un Olympos’u belli bir yerde değildir, esrarengiz bir yüksekliktedir.

Anadolu Tanrıları
Anadolu Tanrıları

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s