Atvatabar Krallığı, Hayâli Yerler

Atvatabar Krallığı
Atvatabar Krallığı

ATVATABAR, tam Amerika kıtasının altında yatan ve Kanada’dan yaklaşık Ekvador’a kadar uzanan muazzam bir yeraltı ülkesidir. 1891 Mayısında, Kutup Kralı gemisinde bulunan Binbaşı Lexington White ve Yüzbaşı William Wallace tarafından keşfedilmişti. Atvatabar’a giden ziyaretçi, ülkeye, girişi Kuzey Kutbu olan muazzam büyüklükte bir mağaradan ulaşabilir. Asla batmayan ve tropiklere benzer bir iklim sağlayan bir iç güneş, ısıyı ve ışığı sağlar.

Atvatabar’lılar yakışıklıdır ve tenlerinin altın sarısına çalan bir rengi vardır, icada çok yatkındırlar: yarattıkları şeyler arasında yağmur yapan makineler, deniz demiryolları ve tekerleksiz bisikletler vardır.

Atvatabar hükümeti, seçimle işleyen bir monarşidir – kral ve soylular, ömür boyu seçilir. Yasama organı ya da Borodemy ve Kraliyet Sarayı, başşehir CALNOGOR’dadır. Kara kuvvetleri ile hava kuvvetleri birleşmiştir; askerler, küçük bir dinamoyla çalışan manyetik kanatlar yardımıyla uçar. Karadayken, çelikten yapılmış ve bockhockid adı verilen bir tür kocaman devekuşuna binerler. Buhar makineleri ve barut bilinmez. Altın, demir kadar yaygındır.

Atvatabar dili, son derece karmaşıktır. Alfabe, İngiliz alfabesinin bir transpozisyonudur. A, o’dur, b, p ’dir, vs. Örneğin, “Hello” (“Merhaba”) Vszzc’dir. İnzibat Çavuşu Flathootly’nin dediği gibi, Atvatabar dili, “güneşin altında öğrenilecek en zor dil olan İrlanda diline beş basar”.

Atvatabar bayrağı, bir menekşe tarlasındaki, parlak yeşil bir daire tarafından çevrilmiş pembe bir disktir.

(Jean Paul [Johann Paul Friedrich Richter], Leben des vergnügten Schulmeisterlein
Maria Wuz in Auenthal, Berlin, 1793)

Reklamlar

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s