Anahtar Ormanı, Hayâli Yerler

Anahtar Ormanı

ANAHTAR ORMANI, Geçenyıl’ın mülküyle Kont Sadolf’un Toprakları arasında, anahtar şeklinde ormanlık bir alandır. Kont Geçenyıl’ın babası, Orman’ı yerel bir haydut-baron olan Sadolf’a meydan okuyarak yaptığı satranç maçı sonucunda kazanmıştır. Anahtar Ormanı’nın mülkiyetini elde tutmak için oyunun yirmi beş yılda bir tekrarlanması gerekir.

Orman’a gelen seyyahlar, ilk olarak münzevi Melas’ın evine ulaşacaklar, Melas onları nedamet getirmeye teşvik ettikten sonra şarap ikram edecek. Orman’da iki büyük bina görülebilir. Kont Geçenyıl’ın, birine Domuz Kulesi denen, iki kuleli havadar şatosu Melangloria ile ormanın daha sık bir bölümünde, kuşların şakımadığı ve bütün sakinlerinin talihsizlik belasına uğradığı yerdeki Umutsuzluk Kalesi.

Anahtar Ormanı eşsizdir, çünkü sakinleri, onları devasa bir satranç tahtası üzerinde hareket ettiren görünmez kişilerin oynadığı bir satranç oyununun piyonları gibi yöne tildiklerine inanırlar. AYNA ÜLKESİ halkı tarafından da buna benzer ama belkibiraz daha az tutarlı bir felsefe ileri sürülmüştür.

(Paul Hulshof & Robert Vincent Schipper, Glazevvijn en het schaak-schandaal, Amsterdam, 1973)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s