Ağaç Nedir?

Ağaç nedir

“Ağaç” boyu en az beş metre, gövde çapı da on santimetreden aşağı olmayan, dal, sürgün ve yaprakların oluşturduğu tepe tacını tek bir gövde ile taşıyan, her yıl çap artımı yaparak kalınlaşan, boy büyümesi yaparak boylanan ve dokularındaki hücrelerin büyük bölümü odunlaşmış olan uzun ömürlü odunsu bitkilerdir.

 

çalı nedir

Toprak seviyesinden itibaren aynı ya da yakın kalınlıklarda birçok gövdesi bulunan ve   en çok beş metreye kadar boylanabilen odunsu bitkilere de “Çalı” adı verilir.

 

 

Ağaç, birlikte bir sistem olarak çalışan ve her biri de ayrı bir sistem olarak görev yapan Kök, Gövde, Yapraklar, Çiçekler, Meyve ve Tohum olarak adlandırılan organlardan oluşur.

Kökler, topraktan aldıkları su ve suda erimiş durumda bulunan maddeleri sürgünlere, yapraklara, çiçeklere ve meyvelere ulaştıran, gövdeyi toprağa bağlayan, ağacın toprak altında kalan bölümüdür.

 Tomurcuk nedir

Tomurcuk, yaprakların ve çiçeklerin, ilkbaharda henüz ortaya çıkmadan önce, kışı içinde geçirdikleri, çoğunlukla pul biçimindeki yapraklar tarafından sıkıca sarılarak korunmuş sürgündür.

 

ağaç tepe tacı nedir

Tepe Tacı, ağacın yapısını oluşturan dallar ile uzun ve kısa sürgünlerden oluşur. Uzun sürgünler her sene tepe ve yan tomurcukları ile boy büyümesi yapar. Kısa sürgünler çok yavaş büyür ve üzerinde farklı zamanlarda çiçek tomurcukları, çiçek ve meyve taşır.

yaprak nedir

Yapraklar, güneş ışığından aldıkları enerji yardımı ile havadan aldıkları kardioksit ve topraktan ya da havadan aldıkları suyu karbonhidratlara ve oksijene dönüştüren, böylece ağacın gereksinim duyduğu besinleri üreten organlardır.

 

çiçek nedir

Çiçekler, ağacın üreme işlevinin gerçekleştiği, yaprakları işlevsel olarak değişime uğramış, kısa sürgünlerdir. Söz konusu değişim sırasında yapraklar çiçek örtüsü biçimini alırken üreme organları da oluşmuştur.

 

 

ağaç meyvesi nedir

Meyveler, çiçeklerin döllenmesi sonucu oluşan, tohumu olgunlaşıncaya kadar içinde barındırarak besleyip koruyan, olgunlaşınca da dağılıp yayılmasına yardımcı olan oluşumdur.

 

Ağaç gövdesi nedir

 

 

Gövde, dal ve sürgünlerden oluşan Tepe Tacı’nı taşıyan, ağaca ayakta durabilmesi için destek görevi yapan, köklerin topraktan aldığı su ve erimiş maddeleri yukarıdakiorganlara ulaştıran, organik maddeleri depolayan bölümdür. Aynı zamanda yapraklarda üretilen besinleri de köklere taşır.

 

 

 

ağaç tohumu nedir

Tohum, çiçeklerin dişi organlarındaki tohum tomurcuklarının döllenip, meyve içinde gelişip olgunlaşarak, yeni bir birey üretebilir duruma gelmiş organlardır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s