Ağaç, Sınıflandırma – Adlandırma

Ağaç, Sınıflandırma – Adlandırma

Ağaçlar konusunda farklı çevreler ve farklı ekoller tarafından, değişen zamanlarda birbirinden, az da olsa farklılıklar gösteren sınıflandırmalar yapılmaktadır.

Ağaç sınıflandırma

Tüm dünyada birlik sağlamak için ortak bir adlandırma yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemde temel anlamda ağacı anlatan birim “tür” dür.

Tür, bibirine çok benzeyen, aralarında döllenerek kendilerine benzer döller oluşturabilen bireyler topluluğudur. Kendi içlerinde daha alt birimlere ayrılabilirler.

Alttür, en az bir morfolojik özelliği bakımından farklı özellik gösteren ve bölgesel olarak sınıflandırılmış, yerel topluluklardır.

Varyete, en az bir morfolojik özellik bakımından türden ayrılan, fakat türün yayılış alanı içerisinde küçük ya da büyük gruplar halinde bulunan topluluklardır.

Tür üstü kategoriler:

Cins, birbirine benzeyen ve ortak pek çok özelliği bulunan türlerin topluluğudur.

Aile, ortak özellikleri bulunan yakın cinslerin topluluğudur. Aileler Latince’ de bazı örnekler dışında çoğunlukla, aileye adını veren cins adı kökünün sonuna “aceae” eki getirilerek adlandırıır. Türkçe’de ise yine cins adı kökünün sonuna, aileyi çağrıştıran, “giller” eki eklenir.

Ailelerin birleşmesi ile takım, takımların birleşmesi ile sınıf, sınıfların birleşmesi ile bölüm oluşur.

Bitkilerin bilimsel adları dünya üzerinde birlik sağlanması amacı ile Latince sözcüklerden  oluşur. Latince adlandırmada bir türün adı yazılırken, önce büyük harfle başlayarak türün içinde olduğu cinsin adı, dah sonra küçük harfle başlayarak türü belirleyen ad yazılır.

Türkçe’de genellikle türler, cins ve tür adı olmak üzere, iki sözcükle adlandırılır, bazen nitelik belirten daha çok sözcük de yer alabilir, tüm sözcükler büyük harfle başlayarak yazılır. Adlandırmanın Türkçe halinde de, Latince halinde de türü belirleyen sözcükler çoğunlukla o türün yetiştiği ülkeyi, bölgeyi ya da türün belirgin bir özelliğini anlatan sıfatlardan oluşur. Ancak Türkçe adlandırmada bazen cinsin en yaygın olan türü, sadece cinsin adı ile de adlandırılmakta ya da başına “yaygın” anlamı kastedilerek “adi” sözcüğü eklenmektedir.

Ağaç nedir?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s