Alkoe, Hayâli Yerler

Alkoe Mountain

ALKOE, SAS DOOPT SWANGEANTİ bölgesinin ucundaki bir yanardağdır. Bu isim aynı zamanda dağın alt yamaçlarında bulunan ve şimdi Sas Doopt Swangeanti’nin bir kolonisi olan madencilik ve ticaret yerleşimleri için de kullanılır.

Alkoe Dağı’nın kolonileştirilmesi büyük ölçüde, yıllarca Graundvolet’te kaldıktan sonra Sas Doopt Swangeanti’ye gelmiş bir İngiliz olan Peter Wilkins’in eseriydi. Alkoe Dağı kolonileştirilmeden önce köleliğe dayalı bir toplum olduğu halde, buranın Wilkins’in gelişinden önceki tarihi hakkında pek az şey bilinir. Köleler madenlerde çalışırdı ve dağın derinliklerinde hâlâ yanan volkanik alevler arasında, çoğu kez orada ölürlerdi. Köleler Wilkins’in önermelerine coşkuyla karşılık verdiler, özellikle de baskıcı hükümdarlarını devirmek için ona katılmaları halinde kendilerine özgürlük vereceğini vaat ettiği zaman. Kölelik ortadan kaldırıldı, şimdi madenler, emeklerine karşılık para alan erkekler tarafından işletiliyor.

Sas Doopt Swangeanti halkı eskiden Alkoe Dağı’na kötü ruhların meskeni gözüyle bakıp oradan sakınırdı. Efsanelerine göre yanardağın ilk patlaması, ikisi de katil olan Arco ve karısı Telamine kayalardaki bir yarığa atıldıklarında meydana gelmişti. Arco karısı tarafından öz babasını öldürmeye ikna edilmiş ve çift ölüm cezasına çarptırılmıştı. Ama onlar yarığa fırlatılınca alevler belirdi, o gün bugündür de yanıyorlar. Arco ve Telamine yedi bin yıl dağın içindeki alevlerde yaşadıktan sonra kayaları kemirip geçerek yanardağın eteğinde ortaya çıktılar, çocukları burada madencilerden ve mağarada yaşayanlardan oluşan yeni bir ırk kurmuştur.

(Robert Paltock, The Life and Adventures of Peter Wilkins, a Cornish Man. Taken from his own Mouth, in his Passage to England, from off Cape Horn, in the ship “Hector. ” By R.S., a Passenger in the “Hector”, Londra, 1783)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s