Apollonios

Apollonios Eserleri

  1. MEDEİA, Apollonios (Argonautika’dan)

Apollonios Hayatı

Rodoslu Apollonios’un Argonautika’sı (Argonotlar Destanı) Müze’de öğretmen olan İskenderiye okulu önderinin şiirsel kurallarına ve yasaklarına karşı genç bir şairin açık başkaldırısıdır.

Apollonios eğer Argonautika’yı Kallimakhos’a karşı bir isyan bayrağı gibi açarken reklam aramışsa, bunu elde etmiştir. Öte yandan, hiçbir şey onun ancak yetenekli olduğu şeye kolayca ve içtenlikle uymayı düşünmesini engellemez. Her neyse, ” Musaların kafesi” nde büyük destan yandaşları ile tartılan her sözcüğün değerini bulduğu incelikli şiir yandaşları arasında bir kavga patlak verdi. Apollonios yaşamını kitabını yeniden ele almak ve düzeltmekle geçirdi. Kitabı tıka basa özümsenmemiş bir bilgiyle doldurdu; oysa herkesin önünde yaptığı okuma sırasında bunlar yoktu. Çünkü yirmi yaşında bir öğrencinin bilgisi değildir bu bilgi. O, şiirini böylece düzeltmeyi ve bunu istemiş olsaydı yapacak yetenekte olduğunu göstermeyi, vb. düşünüyordu … Ama hiçbir şeyi iyileştirmedi bu davranışıyla.

Ve sonra Kallimakhos’a karşı, havası her zaman çok düzeyli olmayan bir hiciv savaşı açmak için en keskin kalemine sarıldı. “Kallimakhos pis herif, matrak adam, odun kafa, nedeni kim böyle konuşmanın? Nedenler’in yazarı, Kallimakhos.” (Nedenler Kallimakhos’un bir şiir kitabının adı idi.)

 

Reklamlar