Leylâ Erbil

LEYLÂ ERBİL HAYATI

Leylâ Erbil 1931 yılında İstanbul’da doğdu. Beyoğlu Kız Lisesi ve Kadıköy Kız Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Edebiyatı Bölümü’nde eğitim gördü. Çeşitli yerlerde sekreter çevirmenlik yaptı. 1956’da ilk öyküsü yayımlandı (“Uğraşsız”, Seçilmiş Hikâyeler Dergisi). Giderek, Dost, Yeni Ufuklar, Yeditepe, Papirüs, Ataç, Yelken gibi edebiyat dergilerinde yazdı. Kendinden önce yerleşmiş bir okula bağlı kalmadı. Yazınsal niteliklerden ödün vermeden toplum tabularıyla, baskı gruplarıyla sürekli mücadele etmek zorunda bırakıldı. Dilin oturmuş kelime hazinesini değiştirerek yazınımıza yeni bir bakış ısı getirdi.

Leylâ Erbil, ilk öykülerinden başlayarak (1956, Uğraşsız) romanları ve metinleriyle ortodoks Marxçı’ların karşısında yer almasıyla tanındı. Başlıca düşünce kaynaklan, Marx ve Freud olarak belirtildi.

Psikanalizin özgürleştirici öğelerinden de yararlanarak yeni bir dil ve biçem geliştirdi.

şünür Selahattin Hilav’ın değerlendirmesine göre:

“Türk edebiyatçısı ilk olarak Batı’nın estetik ve düşünsel alandaki yaratışlarıyla aralarında Leylâ Erbil’in de bulunduğu 1950 sonrası yazarlarıyla, zamansal açıdan aynı hizaya gelmiştir…” (bakınız: L. Erbil, Zihin Kuşları’nın önsözü: Zihin Kuşları Üzerine Çeşitlemeler, S.Hilav, YKY, 1998.)

Erbil, 1970 Türkiye Sanatçılar Birliği, 1974 Türkiye Yazarlar Sendikası kurucularından olup, PEN Yazarlar Demeği üyesidir. 1961’de TİP üyesi olan Erbil, TİP’in Sanat ve Kültür Bürosu’nda bir süre görev de almıştır. Yazara Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü, 2001 Ankara Öykü Günleri Onur Ödülü sunulmuştur. PEN Yazarlar Demeği, Leylâ Erbil’i 2002 ve 2004 yıllarında Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday göstermiştir.

Erbil’in Hallaç (1959), Gecede (1968), Eski Sevgili (1977) adlı öykü kitapları, Tuhaf Bir Kadın (1971), Karanlığın Günü (1985), Mektup Aşkları (1988) adlı romanları ve Zihin Kuşları (1998) adlı deneme kitabı ile Cüce (2002) adlı novellası bulunuyor. Tezer Özlü’den Leylâ Erbil’e Mektuplar 1995’te yayınlanmıştır.

Reklamlar