Maurice Blanchot

MAURICE BLANCHOT ESERLERİ

  1. Son İnsan, Maurice Blanchot

MAURICE BLANCHOT HAYATI

Maurice Blanchot çagdaş Fransız yazınındaki en esrarengiz ve etkili kişilerden biridir. Çalışmaları felsefi eleştiri (ya da tamamen anti-felsefi) makaleleri ve kitaplarının yanı sıra roman ve recit yazımını da kapsar. Üniversite ortamı dışında çalışan son yüzyılın önemli edebiyat kuramacılarından biridir.

Blanchot 22 Eylül 1907 tarihinde Doğu Fransa’da Saint-Germain-du-bois (Saone-et-Loire) kantonundaki Quain köyünde yaşayan bir katolik ailede doğdu. 1930’ların başında üniversiteden sonra, Blanchot journal des Debats’nın yazı işleri kadrosunda, dış politik ilişkilerde yazı işleri sorumlusu oldu.

En uzun süren arkadaşlığı Emmanuel l.evinas’la olanıdır. Emmanuel l.evinas, 1925’te tanıştıkları Strasburg Üniversitesi’nde Blanchot’yla birlikte doktora ögrencisiydi. Çalışması, varlığın ahlaksal boyutlarının baskısıyla ilgili bir Batı düşünüşü kritiği oluşturmaktı. Blanchot’nun 1945 sonrası çalışması özellikle Levinas’ın Totalite et infini kitabının 1961’de yayınlanmasından sonra Levinasinkiyle üstü kapalı bir diyalog oluşturmuştur.

Savaş yıllarında Blanchot’nun Franz Kafka’ dan ve 1940’larda arkadaş olduğu Georges Bataille’dan etkilendiği ilk kitapları Karanlık Thomas (1941) ve Aminadab (1942) yayımlandı. Blanchot’nun yalnızlığı ve yazma dışında topluma girmeyi reddi, ona özgü bir mistik ve ün etkisi yarattı. Gizli çekilmiş bir fotografı bile geniş çaplı ilgi ve söylentinin nedeni oldu. Maurice Blanchot, 20 Man 2003 yılında oldü.

Reklamlar