William Blake

WILLIAM BLAKE ESERLERİ

  1. Deney ,William Blake

  2. Sinek, William Blake

WILLIAM BLAKE HAYATI

William Blake (28 Kasım 1757,Londra -12 Ağustos 1827, Londra)
İngiliz şair, ressam, oymabaskı ustası ve mistik.

Orta halli bir esnaf ailesinin beş çocuğunun ikincisiydi. Babası çorapçıydı ve okula gitmedi. Öğretmeni annesiydi ve o da okuma yazma bilmeyen karısı Catherine’in eğitimini “cenneti canlandırmak için bahçede çırılçıplak Paradise Lost’u” okutabilecek kadar üstlenecekti.

On yaşında çizim okuluna gönderildi ve on dördünde James Basire adlı bir oymabaskı ustasının yanına çırak verildi. 1779’da Kraliyet Akademisi’ne girdi ama ortamdan hoşlanmadı. Dinsel görüşlerinde kiliseye bağlı olmayan bazı aydınlarla birlikte Swedenborg tarikatına girdi. 1780’de Newgate Hapisanesi’ni yakarak otoriteye karşı olan nefreti gösteren asilerin arasındaydı. Kiliseye olduğu kadar devlete de karşıydı.

1784’te babasının ölümü üzerine çocukluğunu geçirdiği evin bitişiğindeki eve taşındı ve bir basımevi açtı. Kardeşi Robert’ı da yanma aldı. 1787’de ölen Robert’ı sık sık düşlerinde görecekti.

Aklının görsel yanı hep ağır basmıştı ve tasarladıklarını canlandırabilme yeteneğine sahipti. Blake, imgeleri, sanki kafasının içinde değil, gözünün önündeymişçesine çok canlı bir biçimde aktarırdı. Şiirleri, elle tutulabilecek kadar canlı imgelerle doludur. Şiirlerini, yaptığı süslemelerle birlikte kendi bulduğu bir teknikle küçük bakır levhalar üzerine kazıyarak bastı ve elle boyadı. 20. yüzyıl edebiyatı üzerine muhteşem bir etkisi olan Songs Innocence ve Songs of Experience, dönemi için çok önemli yapıtlar olmasına rağmen hiçbir yankı uyandırmadı. Ölümünden 50 yıl sonraya değin bu iki kitabı hiç bilinmiyordu.

Keskin gözlemleri olan, dürüst, dil ve çizim alanındaki büyük yeteneğini doğallıkla kabullenen olağanüstü bir kişiydi. Safra taşları yüzünden sağlığı kötüleşti. 70 yaşında Strand yakınlarında bir odada öldüğünde hâlâ kitaplarını renklendiriyordu ve isimsiz bir mezara gömüldü.

Eserleri: Poetical Sketches by W. B. (1783), Masumiyet Şarkıları (1789), The French Revolution (1791, basılamadı sadece bir prova kopyası var), Songs of Experience (1794), The Poetical Works of W. B. (1893, 3 cilt, der. E.J. Ellis ve VV.B.Yeats; aynı isimde ikinci bir derleme, 1913, J. Sampson), The Complete Writings of W. B. (1957, der. Geoffrey Keynes), The Letters of W. B. (1968, der. Geoffrey Keynes) Tıpkı basımları: The Note-Book of W.B. – Called The Rosetti Manuscript (1935, der. Geoffrey Keynes), Blake’s Illustrations to The Divine Comedy (1953, der. Albert S. Roe), Blake’s Job: W.B.’s Illustrations o f The Book of Job (1966, der. S.F. Damon)

Reklamlar