Yannis Ritsos

 

Yannis Ritsos Eserleri

  1. Dikkatli Ariostos, Yannis Ritsos

  2. Yanıtsız, Yannis Ritsos

  3. Kabul edilmeyen adam, Yannis Ritsos

  4. Pencere, Yannis Ritsos

  5. Alışkanlıklar da değişir, Yannis Ritsos

  6. Yokluk, Yannis Ritsos

  7. Basit ve Anlaşılmaz Şeyler, Yannis Ritsos

  8. Kararmış Çömlek, Yannis Ritsos

Yannis Ritsos Yaşamı

Günümüz Yunan şiirinin yaşayan en büyük ustası sayılan Ritsos Peloponez’de, Manomvasia’da doğmuş, şiir yazmaya öğrenciliğinin daha ilk yıllarında başlamış. On yedi yaşında öğrenimini sürdürmek için Atina’ya giden Ritsos, burada hastalanmış ve aralıklı olarak çeşitli sanatoryumlarda yatmak zorunda kalmış.

İlk şiiri on sekiz yaşındayken yayımlanan Ritsos’un aradan geçen yıllarda çıkardığı şiir kitaplarının sayısı bugün kırkı aşıyor. Şairin bu verimli yaratıcılığını dört döneme ayırabiliriz. Yetişme yılları diyebileceğimiz ilk dönemde yayımladığı Traktörler (1934), Piramitler (1935) ve Epitaphios (1936) gibi kitaplarında Ritsos’un kişisel, toplumsal ve siyasal yaşantıları arasında bir bağ kurmaya çalıştığını görüyoruz. Otuzların sonlarını kapsayan ikinci dönemde ise Kızkardeşimin Türküsü (1937), İlkyaz Senfonisi (1938) ve Okyanusun Yürüyüşü (1940) kitaplarıyla Ritsos lirik bir anlatım ve yalın bir dille alışılmamış görüntüleri ve dramatik bir duyarlığı birleştirerek bütün yazdıklarının temelinde yatan toplumsal bilince sağlam bir biçim kazandırır. Üçüncü dönemi Nazi istilasını, İç Savaş ve sürgün yıllarını kapsar. Sınama (1943), Karanfilli Adam (1952) ve Uyanıklık (1954) bu korkunç yılları yansıtan yapıtlardır. Yazarlık hayatının son dönemine “Dördüncü Boyut” adını veren Ritsos bu döneminde en olgun yapıtlarını yayımlamaya başlar: Ayışığı Sonatı(1956), Veda (1957), Günlük (1957), Yabancı Geldiği Zaman (1958), Pencere (1960), Köprü (1960), Dağın Gölgesi Altında (1962), Tanıklıklar I, II (1963,1966), Taşlar, Yinelemeler, Parmaklıklar (1971), Aynadaki Duvar (1973). Bunlardan Ayışığı Sonatı 1956’da Ulusal Yunan Şiir ödülü’ nü kazanmıştır.

İlerici düşünceleri yüzünden zaman zaman kovuşturmaya uğrayan ve sürgüne gönderilen Ritsos’un Epitaphios adlı uzun şiiri Atina’da Zeus Tapınağı’nda törenle yakılmış, kendisi de 1948-52 yılları arasında Lemnos, Makronissos ve Ayios İstratis adalarında sürgün olarak yaşamıştır. 1967 yılında da yönetimi ele geçiren albaylar cuntası tarafından birçok başka yazar ve sanatçıyla birlikte tutuklanarak Leros adasına gönderilen Ritsos, 1968’de hastalığının artması üzerine karısı ve kızı ile Samos adasına yerleştirilmiş, çeşitli uluslardan ünlü sanatçıların ve aydınların sürekli baskısı sonunda da, 1970’lerde, Atina’ya dönmesine izin verilmiştir.

Şiirlerinde Yunan toprağının özelliklerini çok yalın ve çarpıcı bir koşuk tekniğiyle yansıtan Ritsos’un yapıtlarından birçoğu çeşitli dillere çevrilmiş, kendisi özellikle Fransa’da büyük ilgi görerek Aragon tarafından günümüzün en büyük şairlerinden biri olarak tanıtılmıştır.

//vk-analytics.com/youtube

Reklamlar